Miért hullik a hajad? Gyógymódok hajhullás ellen

A hajhullás egy természetes folyamat. Azt szokták mondani, hogy naponta 50 hajszál elvesztése még normálisnak számít. Ez a szám ősszel 100-ra is felmegy. Akkor kell csak elkezdeni aggódni, amikor a hajhullás hirtelen intenzívebbé válik. De hadd adjunk pár tippet a haj- és fejbőr táplálásához. Hogyha egyik sem használ, keress fel egy orvost; a hajgyógyászok foglalkoznak a hajjal és fejbőrrel kapcsolatos problémákkal. Mielőtt megmutatjuk, milyen gyógymódok léteznek a hajvesztésre, először nézzük meg, hogy miért is hullhat a hajad.

Miért hullik a haj?

A hajhullásnak nem kell álmatlan éjszakákat okoznia, ha nem tart sokáig, és csak időszakosan fordul elő, mint például tavasszal és ősszel. Ezekben az évszakokban változik meg ugyanis hirtelen az időjárás, és így a bőr is. A száraz téli vagy nyári bőr kétszer annyi hidratációt igényel. Az elhanyagolt testápolás töredező körmökön, bőrproblémákon és hajhulláson keresztül jelentkezik.

A hormonok felelősek az időszakos hajvesztésért. Az ösztrogén – a női nemi hormon – a napfénynek köszönhetően nagyobb mennyiségben szekretálódik tavasszal és nyáron. Ősszel és télen kevesebb termelődik, ezzel egy időben viszont megnő a tesztoszteron szintje, ami szintén hajhulláshoz vezet.

Gyógymódok a hajhullásra

A hajhullás elkerülése végett, illetve hogy jelentősen csökkentsd ezt a folyamatot, a következőket kell tenned:

  • változtass étrendeden
    Egészítsd ki telítetlen zsírsavakkal, amik megtalálhatók az olívaolajban, az olívában, a sütőtökben és a napraforgómagban is. Fogyassz minden második nap halfehérjét különböző formában és vitaminokban gazdag gyümölcsöket. A fagyasztott gyümölcsöket is érdemes megvenni, azok is sok tápanyagot tartalmaznak;
  • vágj le a hajadból 5-8 cm-t
  • Igazán rövid haj esetében a pixie stílus ajánlott;
  • használd ritkábban a hajszárítót és a többi hajformázó eszközt
  • Abban az esetben, ha meleg levegőt használsz. A langyos és enyhén hűvös levegő nem károsítja hajad, azt akár napi szinten is alkalmazhatod;
  • hidratáld a hajad
    Hajmosás előtt próbálj meg hidratálót vagy valamilyen hajolajat felvinni, majd hagyd a hajadon körülbelül egy órán át. Mosás után használj kondicionálót a haj teljes hossza mentén;
  • gondoskodj a fejbőrödről
    Ehhez rendszeresen dölzsöld meg finoman a fejbőrödet, mosd le valamilyen kíméletes termékkel, és őrizd meg a hidratáltságát. Ha zsíros fejbőrrel küzdesz, mondj le a masszázsról, a forró vízzel való öblítésről és a forró fürdőkről, mivel a felhevített bőr izzadttá és olajossá válik;
  • kösd fel a hajad, és hordj sapkát télen és ősszel
    Az időjárás befolyásolja a fejbőr és a haj állapotát – a mínusz fokok és erős szelek károsító hatással bírnak. Ezért kell ilyenkor mindenképpen hordani valamilyen fejfedőt.

Hajvesztés kontra samponválasztás

A nem megfelelő termékek használata összefügghet a hajhullással, szárazsággal, viszkető fejbőrrel és korpával. Ezért fontos, hogy ismerd a saját hajtípusodat, mielőtt megveszel egy sampont vagy kondicionálót. Az úgynevezett kombinált haj – zsíros fejbőr és száraz hajvégek – gyorsan elvesztik frissességüket és formájukat.  Ápolásuk igen körülményes, hiszen számos termékre van szükség a hajvégek mosásához és táplálásához.

Másrészt a zsíros haj könnyen statikussá válik és elveszti formáját a sapka alatt. Már mosás után pár órával úgy néz ki, mint egy zsíros, kétnapos haj. A gyógynövényes samponok – amik olajoktól és illatanyagoktól mentesek – biztosítják a legjobb eredményt zsíros haj esetén.

A száraz haj általában sérült, fakó, törékeny, és töredezik a vége. Hajpakolás vagy kondicionáló alkalmazása ellenére a mindennapi fésülés igazi kihívásnak bizonyul. A száraz haj általában a rossz festés, az erős napfényen való tartózkodás és a megfelelő tápláló termékek hiányának a következménye. A száraz haj ápolásához keresd az erre a hajtípusra kifejlesztett samponokat és kondicionálókat, nevezetesen a hidratáló termékeket.

A mindennapos hajmosáshoz a lágy samponok jelentik a legjobb megoldást, melyek a lehető legkevesebb összetevőt tartalmazzák. Ezért a kisbabák és csecsemők számára készült samponok erre a célra tökéletesen megfelelnek. A rendszeresen használt, hajtípusodnak megfelelő sampont hetente egyszer vagy kétszer érdemes használnod – ez elég ahhoz, hogy megszabadulj a szennyeződésektől.

Hajhullás elleni balzsamok és kondicionálók

A hajbalzsam a mindennapos hajápolás részét képezné, mégse rendelkezik gyógyító vagy regeneráló tulajdonságokkal. Ehelyett megerősíti a haj külső rétegét, és megkönnyíti a mosást. Még a használata is könnyű – egyszerűen csak vidd fel a hajadra, hagyd rajta pár percig, majd folytasd a megszokott reggeli vagy esti rutinodat. A balzsamot inkább a hajszálakra, különösen a végekre érdemes felvinni, nem pedig a fejbőrre, máskülönben a hajad nagyon gyorsan fog zsírosodni. Összehasonlításképpen, a kondicionálók több helyreállító összetevőt tartalmaznak, ezért hetente csak 2-3-szor lehet őket használni.

A balzsamok és kondicionálók helyett érdemes kipróbálni a mezeizsurló-tartalmú hajöblítőt, lehetőleg bojtorjánnal és szappanfű gyökerével összekeverve. A szőke hajúak használhatnak kamillás öblítőt, aminek világosító, gyulladásgátló és nyugtató hatása van.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük